Inwestycje Drogowe

Połączenie Drogi Warszawskiej i Krakowskiej w Rzeszowie | Rozwój Strefy Dworzysko

24.06.2024 r. Marcin Buniowski

 

Połączenie Drogi Warszawskiej i Krakowskiej w Rzeszowie: Kluczowa Inwestycja Dla Rozwoju Regionu

Rzeszów stoi przed realizacją jednej z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat. Połączenie ulic Warszawskiej i Krakowskiej, planowane na długość 6,5 km, ma przynieść liczne korzyści komunikacyjne i gospodarcze. Inwestycja ta obejmuje budowę nowoczesnej trasy wraz z 300-metrowym wiaduktem, która poprawi dojazd do strefy przemysłowej Dworzysko i znacznie usprawni ruch na północy miasta. Droga Warszawska – Krakowska w Rzeszowie to projekt, który znacząco wpłynie na infrastrukturę miejską.

Program Funkcjonalno-Użytkowy: Podstawa Realizacji

Pierwszym krokiem w realizacji inwestycji jest opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU). Miasto Rzeszów ogłosiło przetarg na wybór firmy, która zajmie się stworzeniem tego kluczowego dokumentu. Przetarg został ogłoszony w czerwcu 2023 roku, a oferty mają zostać otwarte 17 lipca. Wykonawca, który zostanie wybrany będzie miał osiem miesięcy na przygotowanie PFU od daty podpisania umowy .

Połączenie ulic Warszawskiej i Krakowskiej Rzeszów - szczegóły Inwestycji

Planuje się, że przyszła droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz będzie wyposażona w chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, a także oświetlenie i system odwodnienia. Ważnym elementem trasy będzie wiadukt nad ulicą Warszawską oraz torami kolejowymi, który umożliwi bezkolizyjne pokonanie tych przeszkód .

W Rzeszowie droga będzie miała około 5,4 km długości, a w gminie Świlcza 1,1 km. Trasa rozpocznie się na rondzie Bartoszewskiego, poprowadzi przez tereny strefy przemysłowej Dworzysko, a następnie skręci w kierunku południowym i połączy się z ulicą Krakowską .

Droga Warszawska Krakowska Rzeszów - Finansowanie i Koszty

Opracowanie PFU zostanie sfinansowane ze środków miasta Rzeszowa oraz województwa podkarpackiego. Koszt tego etapu wyniesie około 2,4 mln złotych, a środki na realizację inwestycji pochodzić będą m.in. z funduszy unijnych oraz programów rządowych. Szacunkowy koszt budowy całej trasy to około 200 mln zł .

Droga Warszawska-Dworzysko: Korzyści dla Regionu

Nowe połączenie drogowe, znane jako droga Warszawska – Dworzysko, nie tylko usprawni ruch na północy Rzeszowa, ale także otworzy nowe możliwości inwestycyjne w strefie przemysłowej Dworzysko. Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podkreśla, że droga ta będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu przyczyniając się do powstania nowych miejsc pracy oraz przyciągnięcia inwestorów zwłaszcza tych zainteresowanych odbudową Ukrainy .

Podaj parametry nieruchomości, której szukasz. Bezpłatnie otrzymasz dopasowane oferty z rynku pierwotnego.
Kategoria
Liczba pokoi
Proszę o oferty

Podsumowanie

Połączenie ulic Warszawskiej i Krakowskiej w Rzeszowie to inwestycja, która ma szansę stać się kluczowym elementem infrastruktury drogowej miasta. Dzięki starannie opracowanemu PFU i wsparciu finansowemu ze strony miasta i województwa, projekt ten ma szansę zostać zrealizowany w formule "zaprojektuj i wybuduj" przynosząc liczne korzyści zarówno mieszkańcom jak i przedsiębiorcom działającym w regionie.

Ta nowa trasa wyposażona w nowoczesne rozwiązania komunikacyjne przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju Rzeszowa i całego województwa podkarpackiego, umacniając jego pozycję jako jednego z ważniejszych centrów gospodarczych w Polsce. Droga Warszawska – Krakowska w Rzeszowie wraz z nowoczesnymi udogodnieniami z pewnością stanie się integralną częścią miejskiej infrastruktury wpływając na poprawę jakości życia mieszkańców oraz rozwój lokalnej gospodarki .

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.