Inwestycje Drogowe

Wisłokostrada: budowa, cele i korzyści nowej drogi w Rzeszowie - wszystko, co musisz wiedzieć!

08.03.2024 r. Marcin Buniowski

Wisłokostrada to projekt drogowy obejmujący budowę dwupasmowej trasy o długości ponad 2 kilmetrów łączący osiedle Nowe Miasto z północną częścią Rzeszowa. Wykonawca wyłoniony, umowa podpisana a budowa drogi już się rozpoczęła. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym ekscytującym projekcie, który zmieni oblicze miasta. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Konsorcjum firm Antex II i Wysowa Mosty zostało wybrane do budowy rzeszowskiej Wisłokostrady. Po przeprowadzeniu przetargu, w którym uczestniczyło 13 firm miasto zdecydowało się na ofertę o wartości 169 mln złotych. Planowany termin rozpoczęcia jeszcze w 2023 roku, a zakończenie przewidziane jest na 2026 rok. Wisłokostrada ma mieć długość ponad 2 kilometrów i objęta będzie 7-letnią gwarancją.

Wisłokostrada Przebieg i cele

Wisłokostrada ma za zadanie połączyć osiedle Nowe Miasto z północną częścią Rzeszowa eliminując potrzebę przebijania się przez ruchliwe ulice miasta. Droga ma także odciążyć z ruchu centrum miasta oraz ułatwić komunikację z drogami ekspresowymi S19 i autostradą A4. Projekt przewiduje także budowę dróg dla rowerów, chodników oraz estakady nad linią kolejową Kraków-Medyka.

Finansowanie i Dofinansowanie

Inwestycja zostanie sfinansowana z trzech źródeł: budżetu miasta, rządowego programu "Polski Ład" oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto zdobyło 65 mln złotych z "Polskiego Ładu" oraz 30 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 169 mln złotych.

Specyfikacja Techniczna Wisłokostrady:

  • Długość drogi: Ponad 2 kilometry
  • Planowana data zakończenia budowy: 2026 rok
  • Wykonawca: Konsorcjum firm Antex II i Wysowa Mosty
  • Koszt inwestycji: 169 mln złotych
  • Finansowanie: Budżet miasta, Program "Polski Ład" (65 mln zł) oraz Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (30 mln zł)
  • Elementy infrastruktury: Estakada nad linią kolejową Kraków-Medyka, most nad rzeką Młynówka, nowy most Załęski, rondo na ul. Ciepłowniczej, 6 zatok autobusowych, 13 przejść dla pieszych, oświetlenie uliczne, rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej i gazowej, budowa chodników i ścieżek rowerowych.

Prace budowlane Wisłokostrady rozpoczęły się po podpisaniu umowy z wykonawcą. Początkiem 2024 roku prowadzone są prace ziemne oraz przygotowywane są projekty obiektów inżynierskich, takich jak wiadukty i mosty. Projekt zakłada także budowę chodników, ścieżek rowerowych oraz zatok autobusowych.

Cele Wisłokostrady

Podstawowe cele Wisłokostrady Rzeszów to:

  1. Odciążenie ruchu w centrum miasta: Wisłokostrada ma zredukować natężenie ruchu na ulicach ścisłego centrum takich jak al. Piłsudskiego i rondo Pobitno umożliwiając płynniejszy przepływ pojazdów.

  2. Ułatwienie komunikacji: Dzięki Wisłokostradzie mieszkańcy będą mieli szybszy i łatwiejszy dostęp do ważnych arterii komunikacyjnych takich jak droga ekspresowa S19 i autostrada A4.

  3. Rozwój infrastruktury: Inwestycja przewiduje także rozbudowę chodników, ścieżek rowerowych oraz modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej co wpłynie pozytywnie na jakość życia mieszkańców.

Oczekiwania i Korzyści Dla Mieszkańców

Mieszkańcy Rzeszowa od dawna oczekiwali na inwestycję Wisłokostrady, która ma przynieść ulgę w codziennych podróżach i poprawić jakość komunikacji w mieście. Nowa droga ma także stymulować rozwój lokalnego biznesu oraz ułatwić dostęp do kluczowych punktów w mieście i regionie.

Wisłokostrada, nowa droga w Rzeszowie, symbolizuje przyszłość komunikacji w regionie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi miasta, rządu i wykonawców, projekt ma szansę przynieść liczne korzyści dla mieszkańców i rozwinąć infrastrukturę komunikacyjną miasta i okolic. Oczekuje się, że Wisłokostrada stanie się kluczowym elementem rozwoju miasta Rzeszowa w kolejnych latach.

Źródło fot. głównej: Mosty Katowice

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.